середа, 6 травня 2020 р.

Про проєкт профстандарту вчителів


В. Громовий: про проєкт профстандарту вчителів

Людина, маючи усі задекларовані в професійному стандарті компетенції, 

не прийде працювати до школи


В. Громовий: про проєкт профстандарту вчителів

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений учитель України.
Увесь вечір уважно читаю проєкт професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти».
39 сторінок, Карл (чи Наташа!) у цьому ну дуже своєчасно оприлюдненому докУменті, коли більшість шкіл, особливо у великих містах, знаходяться на стадії, коли змушені брати на роботу «будь-кого з тих, хто охочий», а МОН вже пропонує «перевчити басиста» (брати на роботу людей без педагогічної освіти).
Прочитав, наприклад, про загальні компетентності:
  • Здатність діяти як відповідальний громадянин та брати участь у суспільному житті на різних рівнях (громадянська компетентність);
  • Здатність до взаємодії з іншими в різних соціальних ситуаціях та критичного оцінювання соціальних подій і явищ (соціальна компетентність;
  • Здатність до особистісного і професійного самовизначення, самоствердження і самореалізації впродовж життя, до цінування багатоманітності у суспільстві (культура самовираження);
  • Здатність до створення команди однодумців, прийняття ефективних рішень у професійній діяльності та відповідального ставлення до обов‘язків (лідерська компетентність);
  • Здатність до творчого пошуку й реалізації нових ідей, до самопрезентації та результатів своєї професійної діяльності; здатність до керування власним життям і кар`єрою (підприємницька компетентність).
Дума-Ю!
А який відсоток колег має здатність до «критичного оцінювання соціальних подій і явищ»? Науковці кажуть, що лише 15% людей не схильні до індоктринації. А 85%, на жаль, є зручним «матеріалом» для маніпуляцій (підлягають «контролю свідомості», не мають культури сумніву, некритично засвоюють ті чи інші ідеї або доктрини).
А нащо вчителеві «здатність до створення команди однодумців»? Вона й директорові школи не потрібна, бо якщо всі думають однаково, не думає ніхто! У демократичному закладі освіти ХХІ століття має бути команда різнодумців, які об'єднані спільними цінностями та баченням перспективи (візією).
«Здатність до творчого пошуку й реалізації нових ідей» є лише у 2,5% людей. Інновації у них «у крові». Це перша з п'яти груп людей за ознакою схильності до сприйняття інновацій із загальновизнаного закону поширення інновацій Е. Роджерса. Більше 2,5% в природі не буває, а в освіті їх значно менше, бо Система з року в рік видавлює цих людей зі школи.
Далі аналізувати не буду, бо знову оголосять огульним критиканом.
Лише чесно визнаю: не дотягую я особисто й до половини тих вимог, які викладені на 39 сторінках цього професійного стандарту.
Якось «невдобно» це усвідомлювати, маючи звання «Заслужений вчитель України», знак «Відмінник освіти...», купу грамот і дипломів...
Надашотодєлать, а шо?
Абсолютно згоден із Галина Сищук: «А у мене одразу думка, що людина, маючи усі ці компетенції, не прийде в школу. Бо маючи власне самовизначення і вміючи створювати ефективну команду, творчо та критично проаналізує ринок праці, самопрезентує себе і скерує своє життя кудись подалі від шкільного маразму...»
P.S. Соромлюсь запитати: це все розроблено за фінські гроші?

Немає коментарів:

Дописати коментар