вівторок, 26 травня 2020 р.
понеділок, 25 травня 2020 р.
Дистанційна освіта очима директора школи
Зараз доводиться адаптуватися до іншого режиму і відмовлятися від звичок, напрацьованих роками
Дистанційна освіта очима директора школи
Продовжується серія розмов з освітянами про те, як українські школи адаптуються до умов онлайн-навчання. Проект Прошколу запросив 4 різних героїв, щоб почути різні точки зору про реалії дистанційної освіти в Україні.
Другий герой — Олександр Пошелюжний, директор київської школи №45. Він розповів проекту Прошколу, як зараз керівникам шкіл довелося стати віртуальними менеджерами.
Як ваша школа переходила в режим «онлайн»?
Ми всі буквально за один день мали перевести освітній процес на дистанційну форму. І педагоги, і діти, і батьки вийшли із зони комфорту і змінили своє звичне життя. Звісно, ми не були готові до цього ні організаційно, ні технічно, ні психологічно. Зараз нам доводиться адаптуватися до геть іншого режиму і відмовлятися від багатьох звичок, напрацьованих роками.
Звичайно, що так відразу, просто 12 березня, взяти й перейти на дистанційне навчання нам не вдалося. По-перше, ніхто не очікував, що це буде надовго, адже всі звикли до сезонних карантинів на 2-3 тижні. І на першому етапі ми вирішили працювати за старим принципом: користуватися найпоширенішими месенджерами: Viber, Facebook, Telegram. Окрім того, у нас у школі вже була практика роботи з Google-таблицями під час попередніх карантинів. У цих таблицях колеги розміщували посилання на освітні ресурси з відповідних тем і завдання для виконання.
Що змінилося після першого тижня карантину?
Ми всі зрозуміли, що це надовго, і почали міркувати, як будемо діяти далі. У школі утворилася антикризова команда, яка почала шукати вдалі методи і формати навчання. Канікули нам у цьому дуже допомогли, адже ми серйозно зайнялися самоосвітою. Наприклад, увесь педагогічний колектив пройшов онлайн курс «Цифрові навички для вчителів» на платформі Дія.
На сайті школи ми створили розділ «Дистанційне навчання», де розмістили мережу класів з переліком відповідних предметів. Кожен учитель зі свого предмету, у своєму акаунті, створив на Google Диску папки, де почали розміщувати навчальні матеріали для учнів.
Наступним кроком став розклад (графік) онлайн-уроків у Zoom та створення електронного журналу, аби фіксувати оцінки. Ми не обмежували вчителів у програмах та платформах, але вийшло так, що всі обрали спільно.
Ми діяли методом спроб і помилок, але разом вибудували певний алгоритм, за яким працюємо протягом всього карантину.
Погляд учителя-практика на дистанційну освіту
Погляд учителя-практика на дистанційну освіту
Карантин, якого ніхто не чекав… Спочатку всі думали, що ця історія триватиме традиційно тиждень-два. Але освітянам доводиться уже третій місяць пристосовуватися до викликів дистанційної освіти. Як їм це вдається? Проєкт Прошколу запросив різних спеціалістів розповісти про свій досвід карантину та онлайн-навчання, поглянувши на ситуацію з різних точок зору.
Третя героїня — Наталія Кідалова — переможниця Global Teacher Prize Ukraine 2019, учителька англійської, української та літератури. Уже 23 роки Наталія викладає в Мелітопольській школі, у якій сама ж і навчалася. І на її уроках діти можуть сміливо називати себе блогерами чи трейсерами.
Що виявилося найскладнішим для вчителя в дистанційній освіті?
Уявіть, що ви пливете у недоробленому човні, і вам необхідно його добудувати вже на воді. А ще ж треба стежити за тим, куди ви пливете, і давати раду тим, хто з вами в одному човні. Складно ж?
З якими проблемами зіштовхнулися ви та ваші колеги?
По-перше, витрачаєш на все значно більше часу, адже шукаєш оптимальних рішень методом спроб і помилок. Додайте до цього завищені очікування: зараз до педагогів дуже серйозні запити. І їм потрібна підтримка моральна та емоційна — адже ми так само стресуємо. Але і матеріальна база кульгає.
Ми знаходимо різні варіанти взаємодії з учнями, використовуємо різні канали комунікації: і через соцмережі, і електронну пошту, і через розмови за допомогою стаціонарних телефонів, і пошту. Але як бути педагогу зі стареньким ноутом і обмеженим доступом до інтернету? Хоч ці проблеми не обговорюються, вони не зникають. Наприклад, у 5 моїх знайомих учительок «полетіли» комп’ютери і ноутбуки протягом останнього місяця.
Плюс дистанційна освіта — це новий виклик і у взаємодії з батьками, адміністрацією. Бачу в соцмережах обурення колег, що від них постійно вимагають заповнювати папери й електронні форми. Вважаю, що під час такого карантину звітність має бути мінімальною. А замість зовнішнього контролю — співпраця, партнерство та здоровий глузд.
Як впливає карантин на неформальну освіту?
Вона так само, як і формальна, перейшла в онлайн формат. Причому цей перехід стався не так болісно і більш природно. Тому що неформальна освіта й так враховує індивідуальні потреби дитини, робить акцент на не результатах, а на самому процесі навчання та ґрунтується на зворотному зв’язку. Дітям має бути цікаво.
Ці особливості неформальної освіти добре «здружилися» з форматом онлайн. А от організувати повноцінне групове навчання так важче. Хоча й тут допомагають цифрові платформи. Зараз наша дистанційна освіта — своєрідний мікс формальної та неформальної. Від цього виграють усі.
Що нового ви знайшли для себе в роботі онлайн?
Це зручно. І незважаючи на ненормований графік роботи, я можу планувати свій день з більшою варіативністю. Плюс доводиться швидко вчитися та одразу трансформувати нові знання, аби робота онлайн була ефективною. І знаєте, що — я впевнилася, що все ж таки я – більше про освіту наживо.
Які, на вашу думку, переваги та недоліки дистанційної освіти?
Тепер учитель — це модератор освітнього процесу, відбулася зміна ролей між батьками, учителями, учнями. Це спільна відповідальність за навчальний процес, діти мають шанс стати більш свідомими.
Зараз слушний час і для вчителів, аби створити та впровадити свою методику, спробувати різні формати навчання та пропонувати інноваційні ідеї.
Але в Україні бракує єдиної онлайн-платформи для навчання — безпечної, безкоштовної та доступної всім. Зараз дехто перетворює навчання на симулякр: копіпаст офлайн навчання в онлайн — це не діє. І звісно, безліч каналів комунікаціях лише розпорошують увагу. Окрім того, вчителі іноді передають куті меду та користуються всім, чим можуть без питання: а навіщо це?
Ще один неоднозначний аспект — педагогічна децентралізація. Діти вже не так «прив’язані» до певного педагога. Можуть дивитися телеуроки, слухати відеопояснення свого вчителя або знайти в інтернет ролики інших. Виходить, що предмет і конкретний педагог не пов’язані так тісно. А отже, ставлення до біології чи мови не залежить від конкретного вчителя. З одного боку це втрата контролю, і хтось може за це переживати. Але як на мене, це — перевага.
Яке було найцікавіше домашнє завдання на карантині?
Було завдання дослідити власну ідентичність — і це спільно робили учні з Аргентини, В’єтнаму, Туреччини, Італії, України. А ще в нас є традиція писати паперові листи одне одному, під час карантину це було дуже актуально. Найбільше люблю, коли діти малюють комікси або пишуть твори — коли їх читаю, насолоджуюся. У нас просто надзвичайні діти!
Якими технологіями користуєтеся під час своїх уроків?
Під час карантину важливіше навіть не технології, а емоційна підтримка учнів. Для мене пріоритет — їх психологічний стан та настрій. Якщо учні 6-го класу прийдуть у 7-й без знання правил відмінювання числівників, то це аж ніяк не трагедія. Набагато гірше, якщо вони зневіряться у своїх силах. Я практикую системний зворотний зв’язок, даю індивідуальні поради, що можна покращити, і головне — як це зробити. Намагаюсь, аби діти могли самостійно обирати канали зв’язку, види і формати завдань, форм їх виконання, різновиди групової роботи.
З ресурсів користуюся Padlet і Linoit — тут можна створювати інтерактивні дошки, а діти можуть брати в цьому участь. Плюс можна прикріпити і відео, і файли, і лінки на Google-папки, тести з будь-яких ресурсів. Для консультацій обираю Zoom. А всі документи, форми та опитування знаходимо на Google-диску.
Ще я б радила ClassDojo — практикуємо його з учнями середньої школи. Тут можна збирати портфоліо робіт учнів та виставляти бали за різні уміння, знання та навички. Причому є критерії двох видів: «позитивно» і «над чим попрацювати». Батьки теж можуть бачити ці бали, але лише позитивні. А те, над чим варто попрацювати, лишається таємницею між учнем і вчителем.
Що для вас найважливіше в онлайн-освіті?
У мене є три універсальні принципи:
- Less is more («Менше означає більше») — я переглянула зміст і планування з предметів, які викладаю, та зменшила навантаження під час переводу у дистанційний формат. Матеріал розбиваю на короткі кроки з чіткими інструкціями та додатками у вигляді текстів і візуалізації. Учні мають розуміти, що вони роблять, як це зробити і головне – навіщо вони це роблять.
- Питай себе «навіщо?» Якщо я хочу показати дітям презентацію/дати тест/групове завдання / самостійну роботу тощо, я питаю себе «Навіщо це? Яка мета?» Щоб не було тесту заради тесту і презентації заради презентації.
- Принцип KISS (keep it short and simple) — «роби коротше і простіше». Чи схочуть учні, які мають обмежену кількість мегабайтів інтернету, витратити їх на перегляд уроків та відеозаписів? Необхідно чесно відповідати собі. Уроки, відеопояснення, презентації не можуть бути довгими, 15-20 хвилин максимально. І взагалі 45-хвилинного уроку, як основної одиниці, якою звикли оперувати в школі, у дистанті не існує.
Що найбільше подобається вашим учням в онлайн освіті?
У нас є ТОП-уподобань: на першому місці — добрий ранок. Нікуди не треба поспішати. Далі це свобода вибору та можливість планувати свій час. Можна обирати предмети, темп роботи. Комусь зручно перемикатися між різними програмами, а хтось учиться під гучну музику. Скільки дітей — стільки моделей навчання.
Діти в один голос говорять, що в них стало більше вільного часу для розвитку, вони встигають займатися хореографією, музикою, медитувати, читати, малювати. Але звісно, всі сумують за живим спілкуванням і згадують, як круто було в школі.
Як може змінитися школа після карантину?
Вона зміниться, якщо ми не просто повернемося з вересня до звичного «так добре було», а зрозуміємо, що так, як раніше, уже не буде. Сподіваюсь, що дистант викристалізує те, що по-справжньому важливо, і відкине те, що вже не на часі. Наприклад, зникнуть такі атавізми, як оцінка за зошит, рапортички, уніфіковані щоденники тощо. Але це найменші зміни.
Найпотужнішою зміною може стати відмова від класно-урочної системи на користь індивідуальних маршрутів та організації занять у різновікових потоках. Так, це складно, але починати необхідно. Я б ще додала курс на міжпредметні моделі навчання. Можливо, зміниться географічна та часова «прив’язка» до закладів освіти. Навчання вже відбувається за межами класної кімнати. Школа — не лише конкретні стіни, а місце зустрічі (і реальне, і віртуальне середовище).
А незмінними залишаться ціннісні моменти: повага, підтримка, відповідальність, співпраця та розвиток. І люди.
Розклад Всеукраїнської школи онлайн на 25-29 травня
Розклад Всеукраїнської школи онлайн на 25-29 травня
25 травня 2020 року розпочинається восьмий тиждень роботи Всеукраїнської школи онлайн. Уроки для всіх класів в день трансляції, а також в записі, можна дивитись на YouTube каналі МОН.
Як повідомляє прес-служба Міністерства освіти це останній тиждень, коли транслюватимуть уроки для початкової школи. Уроки для 5-11 класів триватимуть до кінця 2 тижня червня (орієнтовно до 12 червня).
Міністерством освіти підготовлено розклад із темами на новий тиждень Всеукраїнської школи онлайн (25-29 травня) для 1-11 класів.
Завантажити розклад із темами на новий тиждень (25-29 травня) можна за посиланнями: 1 клас, 2 клас, 3 клас, 4 клас, 5 клас, 6 клас, 7 клас, 8 клас, 9 клас, 10 клас, 11 клас.
Нагадуємо, що в межах проєкту уроки для початкової школи транслюються з 9 години ранку у вівторок та четвер, а для 5-11 класів – з 10 години ранку з понеділка до п’ятниці.
Також на YouTube МОН з’являються субтитри та переклад жестовою мовою для уроків. Поступово такий супровід матимуть усі уроки каналу
Онлайн-тести зовнішнього незалежного оцінювання
Онлайн-тести зовнішнього незалежного оцінювання
Майбутні учасники зовнішнього оцінювання 2020 року, які продовжують підготовку до тестування, мають можливість скористатись сервісом ЗНО-ОНЛАЙН, розробленим Освіта.ua.
На сайті «ЗНО-ОНЛАЙН» розміщено більше 300 тестів, що складали абітурієнти під час проходження основних та додаткових сесій зовнішнього незалежного оцінювання, а також сесій пробного зовнішнього незалежного оцінювання 2009-2019 років.
Спосіб виконання всіх тестових завдань у запропонованих на сайті тестах максимально наближений до реальних тестів, а форма надання відповіді відповідає виду, що пропонується абітурієнтам у бланку відповідей під час проходження реальних тестів ЗНО.
Після виконання тестових завдань кожного тесту надаються правильні відповіді на всі завдання та розраховується результат у тестових та рейтингових балах, також визначається час витрачений на виконання тесту.
Для кожного предмету можна також відкрити повний список всіх тестових завдань зовнішнього незалежного оцінювання. У цьому варіанті проходження ЗНО-онлайн можна отримати правильну відповідь на кожне завдання відразу після його виконання.
Використання сервісу допоможе учасникам ЗНО зрозуміти структуру тесту з кожного навчального предмета, ознайомитись із формами завдань та визначити час, необхідний для розв'язання завдань тесту.
До більшої частини завдань з української мови та літератури, математики, історії України, біології та англійської мови додані коментарі провідних фахівців з питань підготовки до ЗНО
Учасники пробного ЗНО отримають запрошення до 1 червня
Учасники пробного ЗНО отримають запрошення до 1 червня
Пробне ЗНО з української мови і літератури відбудеться 15 червня 2020 року, з інших навчальних предметів – 17 червня 2020 року.
Відповідний наказ виданий Українським центром оцінювання якості освіти.
Оновлені запрошення-перепустки, у яких будуть зазначені адреси пунктів пробного тестування, учасники тестування отримають 1 червня через особисті електронні кабінети.
Для входу до кабінету учасника пробного тестування необхідно увести логін та пароль, отримані раніше від регіонального центру. Для того щоб роздрукувати запрошення-перепустку для участі в пробному ЗНО, необхідно скористатися опцією «Сформувати запрошення-перепустку». Документ формується у форматі PDF та завантажується автоматично.
Результати пробного тестування з української мови буде оприлюднено до 21 червня, з інших предметів — до 23 червня.
Як відомо, Міністерством освіти визначений новий графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 році. Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 25 червня тестуванням з математики.
Оприлюднені епідеміологічні вимоги до проведення ЗНО
Оприлюднені епідеміологічні вимоги до проведення ЗНО
Міністерством охорони здоров'я затверджені рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування в період карантину.
Відповідна постанова підписана головним державним санітарним лікарем України Віктором Ляшко.
Документ містить вимоги, яких зобов'язані дотримуватись організатори тестування в 2020 році.
Зокрема, під час проведення тестування організатори мають визначити маршрути учасників, скласти графік допуску учасників в пункт тестування та визначити місця розсадки учасників, з дотриманням їх дистанціювання не менш ніж 1,2 метри один від одного.
Перед початком тестування всі учасники тестування та залучені особи мають пройти термометрію. Особи, в яких буде виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних хвороб, не будуть допущені до виконання службових обов'язків або проходження тестування.
Допуск учасників до пункту тестування буде здійснюватись лише за умови одягнення захисної маски або респіратора (без клапану). Респіратори можуть використовуватись протягом всього тестування, захисні маски повинні змінюватись кожні 3 години або якщо маска забруднилась/стала волога.
На вході до пункту тестування будуть організовані місця для обробки рук антисептиками.
Використання багаторазових рушників у санітарних кімнатах також буде заборонено.
Аудиторії, в яких проводиться тестування, перед і після його проведенням повинні провітрюватися не менше 30 хвилин. Під час тестування, за сприятливих погодних умов, рекомендовано відкривати вікна при зачинених вхідних дверях.
У місцях проведення тестування буде забезпечено чергування медичних працівників
Підсумкові тестові завдання по курсу історія України 11 клас
Підсумкові тестові завдання по курсу історія України 11 клас
https://docs.google.com/document/d/1RXchVn8YaAL0YoY_IW7d4eKDrrj_YiHjNfJw6tK1Zyo/edit?usp=sharing
пʼятниця, 22 травня 2020 р.
З Днем Святого Миколая
В День Святого Миколая
Вам радості бажаю!
Посмішок і позитиву,
Завжди мати перспективу!
четвер, 21 травня 2020 р.
З Днем вишиванки Україно !!!
Я встану рано-вранці, на світанку,
Як спалахне на квіточці роса.
Вдягну найкращу в світі вишиванку
І оживе, засвітиться краса
В промінні сонця. І моя сорочка
У рунах, в квітах зразу оживе...
З чарівних квітів я сплету віночка
Й над світом щира пісня попливе.
Сорочка, що матуся вишивала,
Сердечко гріє, душу веселить.
Бо ж мама щастя-долю закликала.
Цей оберіг в житті нас захистить.
вівторок, 19 травня 2020 р.
Топ-10 YouTube каналів для підготовки до ЗНО-2020
Топ-10 YouTube каналів для підготовки до ЗНО-2020
У статті пропонується перелік топ-10 YouTube каналів, які містять відеоуроки з різних навчальних дисциплін, записи вебінарів, подкасти та лайфхаки для підготовки і складання ЗНО у 2020 році.
ZNOUA. Розміщені на каналі відеоуроки поділяються на рубрики, найбільші з яких стосуються історії України, англійської мови, української мови та літератури. Також є відео лекції з інших предметів.
EdEra. Освітня платформа EdEra пропонує безкоштовні курси з підготовки до ЗНО. Також платформа має свій власний YouTube канал, де в окремій рубриці «Готуйся до ЗНО з EdEra» викладені відеоуроки з української мови та літератури, англійської мови, історії, математики та біології.
На всі двісті. Викладач Анна Огойко розмістила на каналі відеоуроки для підготовки до ЗНО з української мови. Лекції охоплюють кілька рубрик, серед них: «Типові помилки у творах ЗНО», «Найтиповіші завдання ЗНО», «Проблемні питання української мови», «5 найпроблемніших завдань ЗНО (і як їх робити!)».
Вне школы. На каналі розміщені відеоуроки з різних предметів, а також відео уроки, у яких розглядаються завдання за попередні роки. Основні рубрики каналу: уроки підготовки до ЗНО, лайфхак_англійська мова, лайфхак_історія України, експрес-підготовка до ЗНО з географії, лайфхак_математика, лайфхак_українська мова та література.
Канал Сергія Ткаченка. На каналі розміщені відеоуроки з математики. Автором уроків є викладач Сергій Ткаченко, який оригінально на прикладах та з гумором допомагає зрозуміти і вирішити найскладніші задачі та рівняння.
Be Smart / Будь розумним. Онлайн-проект Be Smart пропонує курси для підготовки до ЗНО, а також викладає свої відео уроки на власному YouTube каналі. Усі відео уроки розділені на рубрики за предметами: українська мова та література, історія України, математика, біологія, англійська мова. Окремою рубрикою виокремлено вебінари, на яких розглядаються завдання та надаються рекомендації щодо пробного ЗНО.
На Урок: онлайн-школа. На каналі розміщені відеоуроки, записи вебінарів та лайфхаки ЗНО-2020 щодо різних предметів, а також розгляд завдань ЗНО за попередній рік.
Підготовка до ЗНО. Канал містить відеоуроки з різних навчальних дисциплін. Основні рубрики каналу: «Аудіювання та завдання. Англійська мова ЗНО 2020», «Конспекти українська література ЗНО», «Конспекти історія України ЗНО 2020».
Englishwhoenglish. Канал з відеоуроками, подкастами та порадами щодо складання ЗНО з англійської мови.
YouTube канали РОЗУМСКУЛ. РОЗУМСКУЛ - це ціла серія YouTube каналів, яка буде корисною для підготовки до ЗНО. Кожен з каналів присвячений окремому предмету: математиці, історiї, географії, біології, англійській та українській мовам.
Підписатися на:
Дописи (Atom)