Як не виростити скнару: поради дитячих
психологів
Як виховати дитину, щоб з неї не виросла скнара? Навчити її ділитися своїм добром? Аможе, навпаки - не вчити, щоб не виріс хлопець-сорочка, готовий зняти цю саму сорочкуна догоду іншим? Розібратися нам допомогли Тетяна Моїсеєнкова, дитячий психолог,член Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій, іОльга Євланова, психотерапевт, тренер-травматерапевт Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій, засновник Школи здорових дорослих.
КЕРУЙТЕ ДИТЯЧИМ "НЕ ВІДДА-А-АМ!"
Коли чужа дитина вириває у вашої з рук іграшку, скажіть: "Це іграшка Васі (вашої дитини).Давай запитаємо його дозволу". Цією фразою ви навчите сина розуміти свої кордони ітому, що порушувати їх іншим не можна. Тобто виростите самодостатню людину.
При відмові сина не вмовляйте його "поділитися" - інакше ваша дитина не навчиться говорити "ні" і не зможе відмовляти нікому, навіть на шкоду собі.
Подібної позиції дотримуйтеся, навіть якщо "інша дитина" - це теж ваші діти:спорідненість не дає права порушувати особисті кордони людей.
У той же час комунікації з іншими дітьми ми навчити теж повинні. Зробіть дитині пропозицію: "А давай ви з Петром обміняєтеся іграшками? Тобі, напевно, буде цікаво пограти його машинкою". Якщо у Петі іграшки немає, запропонуйте своїй дитині разом пограти його вантажівкою, підказавши як: "Хочеш, ти будеш водієм самоскида. Петя стане навантажувати в нього пісок, а ти – вивантажувати його отам, де буде будівництво "будинку". Або запропонуйте варіанти гри, яка зможе залучити дітей. І ось так, без примусу і втрати самоповаги, ви навчите дитину і горезвісній соціалізації, і вмінню домовлятися і ділитися (іншими словами – не скупитися).
НЕ ПРОВОКУЙТЕ СКУПІСТЬ
Через зайнятість батьки компенсують брак уваги купою іграшок (в тому числі тінейджерам і підліткам). Тоді все, що купується батьками (навіть печиво "від зайчика") в підсвідомості дитини ідентифікуються з мамою-татом. Як вона може поділитися "ними", якщо їх і так мало? Щоб не допустити такого, потрібно збільшити спілкування з дитиною.Нехай це буде 20-30 хвилин, але щодня. Розмови через плече і навіть спільна чистка овочів для вечері від браку уваги не вважаються. Увага – це коли ви робите те, що важливо для дитини саме в її розумінні: граєте в ігри дитини, ліпите, малюєте разом (або для неї), катаєтеся на велосипеді або шиєте одяг для ляльок.
ЦЕ НАВЧИТЬ ЩЕДРОСТІ
Дозволяйте приводити в будинок друзів дитини. Наказом "Не приводь їх додому!" мидаємо дитині установку, що світ ворожий, і нікому довіряти не можна. Про яку щедрість мова? Той же ефект має посил не грати з Іваном, бо у нього батько п'є, а з Степаном -через те, що його мама дуже балакуча. Так ви налаштовуєте дитини ще і на те, що вінмає право судити інших. Звичайно, якщо товариші погано впливають на дитину, тоспілкування слід обмежити.
Виключіть "останній бутерброд". Час від часу пропонуйте дитині прихопити гостинців "для друзів - стільки, щоб вистачило не тільки приятелям дитини, але і їй самій. Адже коли є відчуття "останнього бутерброда", ділитися ну зовсім не хочеться
Немає коментарів:
Дописати коментар