субота, 27 липня 2024 р.

Мова - це зброя!

 Мова - це зброя!

Мова - це ідентифікатор нації, ніхто з цим вже не сперечається. Славнозвісна цитата Ліни Костенко: "Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову." Це абсолютна істина: немає мови - немає нації. Віками українську мову знищувала москальська навала. Зараз не знати українську - це підписати собі смертний вирок. І хоча на фронті багато різномовних захисників України, розмовляти російською стало стидно і небезпечно.

Вивчаймо рідну українську мову!

Щоб вам це легше вдавалось, ось декілька порад від різних фахівців, як просто перейти на українську:

  • оточіть себе українською мовою по можливості всюди, де це можливо: поміняйте мову у гаджеті, дивіться фільми українською, читайте книжки, слухайте музику;
  • користуйтесь україномовними версіями сайтів, та пошукових систем в інтернеті;
  • старайтесь спілкуватись українською з рідними та друзями, з касирами в магазинах чи з людьми в інших публічних місцях;
  • спілкуйтесь з носіями української мови, заведіть собі нотатник для нових слів;
  • не бійтеся помилок, пам'ятайте, що хороша українська починається з поганої української.

Для вивчення чи тренування української мови ми створили добірку різних посібників для дітей, які підійдуть й дорослим, які тільки почали вивчати нашу рідну мову. Також ми пропонуємо художню літературу відомих українських авторів. Займайтеся разом з дітьми, це прискорить процес переходу на українську.

Обирайте книжки з добірки, купуйте зі знижками, даруйте друзям!

Вивчаймо українську, спілкуймося українською, живімо українською! Вже час!

Уряд України затвердив дати початку й закінчення 2024–2025 навчального року

 

Уряд України затвердив дати початку й закінчення 2024–2025 навчального року


Новий навчальний рік у школах України розпочнеться 2 вересня 2024 року (у понеділок) й триватиме до 30 червня 2025 року. Відповідну постанову Кабінет Міністрів ухвалив сьогодні, 23 липня.

Про це за підсумками засідання уряду повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

У Міністерстві освіти і науки України також розповіли, що в шкіл цьогоріч “буде більше свободи в плануванні”. Вони, зокрема, зможуть самостійно коригувати структуру навчального року.

“Головне – враховувати безпекову та енергетичну ситуацію, вплив війни на учнів і можливі освітні втрати”, – додали в МОН.

Так, педагогічні ради закладів освіти зможуть самостійно визначати:

  • структуру й тривалість навчального року в межах дат, які визначив уряд;
  • структуру й тривалість навчального тижня / дня / занять;
  • тривалість відпочинку учнів і учениць;
  • форми організації освітнього процесу.

У МОН також наголосили, що ОВА та засновники шкіл мають створити належні умови для старту навчального року залежно від безпекової ситуації в регіоні.

“А школи подбають про баланс між навчанням і відпочинком – на канікули відведено щонайменше 30 днів упродовж навчального року. Ця гнучкість дозволить ЗЗСО адаптуватися до викликів воєнного часу та забезпечити якісну освіту для кожного учня”, – резюмували в МО

1 вересня в перших класах має бути не більше ніж 24 учнів: розʼяснення


 1 вересня в перших класах має бути не більше ніж 24 учнів: розʼяснення


Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

З 1 вересня 2024 року максимальна наповнюваність початкових класів державних і комунальних закладів загальної середньої освіти може становити не більше ніж 24 учні (відповідно до частин першої та другої статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

У 2024/2025 році ця норма поширюється на всі перші класи, які навчатимуться в очному або змішаному (чергування очного й дистанційного навчання з певною періодичністю) форматах. Для решти класів максимальна наповнюваність залишається 30 учнів.

Наповнюваність класів, які вчаться дистанційно, може бути більшою за 24 учні (для перших класів) та за 30 учнів (для інших класів). Ця норма чинна під час дії воєнного стану.

Норма закону покликана полегшити взаємодію вчителів і учнів та зробити освітній процес ефективним через зменшення кількості дітей у класі. Педагоги зможуть приділити більше уваги кожному учню / учениці та вибудувати ліпший звʼязок з ними.

Водночас через набуття чинності цієї норми закону в закладів освіти можуть виникнути запитання щодо подальшої організації роботи. Розʼяснюємо основне:

Поділ класів на групи

Поділ класу закладу загальної середньої освіти на групи для вивчення окремих предметів здійснюють за наявності певної кількості учнів (наказ МОН від 20.02.2002 №128). Наприклад, для вивчення української мови у класі має бути більше ніж 27 учнів. Отже, клас із 24 учнями не ділиться на групи для вивчення цього навчального предмета (крім закладів із навчанням болгарською, кримськотатарською, польською, словацькою, румунською та угорською мовами).

Забезпечення освітньою субвенцією

Розрахунок освітньої субвенції для виплати заробітної плати педагогам здійснюють для всіх місцевих бюджетів на основі фактичної кількості учнів і студентів усіх типів закладів освіти станом на 1 жовтня року, що передує плановому бюджетному періоду (календарний рік).

Розрахунки для 2024 календарного року вже відбулися. Проте оскільки зміни в наповнюваності стосуються тільки перших класів, які розпочнуть навчання у 2024/2025 навчальному році, це не матиме значного впливу на потребу в коштах на рівні територіальних громад. Водночас МОН розгляне можливість внесення відповідних змін до Формули розподілу освітньої субвенції в наступних бюджетних періодах.

Нагадаємо, що місцеві ради самостійно розподіляють освітню субвенцію між закладами й установами освіти. Вони не зобов’язані застосовувати формулу для розподілу освітньої субвенції між закладами освіти й можуть перерозподіляти субвенцію, що обрахована за окремими складовими формули.

Формульний підхід до розподілу освітньої субвенції запроваджено для підвищення якості освітніх послуг як стимул органів місцевого самоврядування змінювати неефективну мережу закладів освіти.

Отже, територіальні громади мають продовжувати аналізувати ефективність наявної шкільної мережі та ухвалювати управлінські рішення щодо формування мережі закладів загальної середньої освіти, що якнайліпше забезпечить освітні потреби учнів