середа, 21 квітня 2021 р.

Скільки балів потрібно для вступу на бюджет

 

Скільки балів потрібно для вступу на бюджет

Інформаційна система «Вступ.ОСВІТА.UA» надає інформацію про середній бал ЗНО вступників на бюджет


Скільки балів потрібно для вступу на бюджет

На сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA» розміщено статистичні дані вступної кампанії 2020 року для всіх закладів вищої освіти України.

Завдяки поданій інформації, майбутні абітурієнти можуть дізнатись середні та мінімальні бали з якими абітурієнти були зараховані на бюджетну або контрактну форму навчання в минулому році, та оцінити власні шанси вступу на ту чи іншу спеціальність у обраному закладі вищої освіти.

У профілі кожного закладу освіти та кожної спеціальності на сайті Інформаційної системи наведені середні рейтингові бали зарахованих вступників на бюджет та контракт, середні бали ЗНО серед зарахованих на бюджет та контракт, інформація про кількість зарахованих абітурієнтів, інформація про конкурс на одне бюджетне місце тощо.

Окрім того, системою пропонується інформація про мінімальний бал сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання серед всіх осіб, які зараховані на навчання на бакалаврські спеціальності за кошти державного бюджету та інші дані, що будуть корисними вступникам в 2021 році.

Також, на підставі даних інформаційної системи складено рейтинг закладів вищої освіти за показником середнього бала ЗНО абітурієнтів, яких зараховано на навчання за кошти державного бюджету.

МОН: школи самі вирішать, коли завершити навчальний рік

 

МОН: школи самі вирішать, коли завершити навчальний рік

Школи мають приділити навчанню дітей не менше 175 днів впродовж року


МОН: школи самі вирішать, коли завершити навчальний рік

Рішення про терміни завершення навчального року українські школи ухвалюватимуть самостійно, враховуючи обов'язкове використання 175 навчальних днів впродовж року.

Про це сказав начальник головного управління шкільної освіти МОН Юрій Кононенко в ефірі каналу «Україна 24».

За його словами, згідно з законом, навчальний рік в школах не повинен тривати довше 1 липня.

«Але в Україні склалася така традиція, всі чомусь думають, що навчальний рік має закінчитися 25 травня, а для випускних класів 30 травня. Насправді це не так. І з огляду на ситуацію, яка у нас була і зараз триває, все залежить від навчальних закладів. Ці 175 днів, обов'язкові для навчання, повинні бути використані навчальними закладами, і кожен з них, кожна школа сама вирішує це питання», — зазначив чиновник.

Також він повідомив, що у більшості регіонів навчальний рік триває за планом.

«У нас в основному все йде за планом, оскільки дистанційне навчання — це все-таки одна з форм навчання, це абсолютно нормально в теперішніх умовах. Але у нас є школи, особливо в західних регіонах України, де часто з'являлися надзвичайні ситуації та продовжувалися канікули. І можливо, саме там буде необхідність продовжити навчання в червні. Це може стосуватися й інших регіонів. Рішення про це є прерогативою школи, це вирішує керівництво», — сказав Кононенко.

Тема. Римська республіка в 2 ст. до н.е.

 Тема. Римська республіка в 2 ст. до н.е.

https://docs.google.com/presentation/d/1G-7Dh2UF9g7XZa1_ZSwth-A3CXMSatO1Z7wlTwkTiaQ/edit?usp=sharing

6 клас. (Інтегрований курс) Тема. Римська республіка в 2 ст. до н.е

 

             6 клас. (Інтегрований курс)

Тема. Римська республіка в 2 ст. до н.е

https://docs.google.com/document/d/1wY5h2GQ3-tPuENVK5kNKQQlq5KpQ73I1vJerSSbrmfE/edit?usp=sharing

День народження королеви

 



               Королеві Великої Британії Єлизаветі ІІ 

            сьогодні виповнюється 95 років.

Єлизавета ІІ: Цитати, афоризми

Грусть — это цена, которую мы платим за любовь.

Мы потеряли американские колонии, потому что не хватило государственной мудрости понять простую истину: не разевай рот на то, чего не сможешь проглотить.

Давайте не будем относиться к себе слишком серьезно. Никто из нас не обладает монополией на мудрость.

Истинный патриотизм не исключает понимания патриотизма других.

Я видела много изменений в своей жизниВерасемья и дружба, были не просто незыблемыми для меня. Они оставались источником душевного комфорта и спокойствия.

Дети ужасно своенравны: рождаются только тогда, когда абсолютно готовы к появлению в нашем мире.

понеділок, 19 квітня 2021 р.

понеділок, 12 квітня 2021 р.

Сьогодні 7 річниця захоплення проросійськими силами міста Слов’янськ

 

Сьогодні 7 річниця захоплення проросійськими силами міста Слов’янськ

English version here

Цього дня, у 2014 році, на сході України проросійськими силами було захоплено місто Слов'янськ.

Слов'янськ не був єдиним містом, яке піддалося силовому захопленню – цього і наступного дня озброєні до зубів люди синхронно атакували держустанови й органи місцевої влади відразу в декількох містах Донбасу: у Донецьку, Горлівці, Дружківці, Краматорську, Костянтинівці, Лимані (тоді – Червоний Лиман), Бахмуті (тоді – Артемівськ), Покровську (тоді – Красноармійськ).

У Лимані напад відбили, штурм міського відділу міліції в Горлівці спочатку теж провалився, проте 14 квітня його захопили вже під прикриттям живого щита демонстрантів.

Але центром протистояння був все ж Слов'янськ, де "зелені чоловічки" захопили міськвідділ міліції, міську адміністрацію і будівлю міськвідділу СБУ і заволоділи зброєю.

Під час штурму бойовики використали димові шашки та сльозогінний газ, стріляли у повітря.

Пізніше захоплювачі були ідентифіковані як військовослужбовці спецзагону Головного розвідувального управління (ГРУ) Генштабу Збройних сил РФ на чолі з Ігорем "Стрєлковим" Гіркіним.

Вже наступного дня диверсанти контролювали усі виїзди з міста.

Під час окупації Слов'янська бандити заборонили у місті політичні партії, свободу висловлювань, розпочали репресії, особливо стосовно тих, хто розмовляв українською мовою чи просто був помічений у проукраїнських поглядах.

Терористи влаштовували самосуди інколи прямо на вулицях, захоплювали "підозрілих" на їхню думку людей у полон серед білого дня й утримували в будівлі СБУ, яку перетворили на справжню катівню.

13 квітня року РНБО провела екстрене засідання і ухвалила рішення щодо початку Антитерористичної операції проти розгорнутого замаху на нашу державу, а від бойовиків вимагалося скласти зброю до 9-ї години ранку 14 квітня.

Звісно, цього не відбулося і 14 квітня тодішній Секретар РНБО і виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов підписав указ про введення в дію рішення РНБО "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".

15 квітня на півночі Донецької області розпочалась АТО.

Знадобилося майже три місяці, аби Слов'янськ знову став українським.

Терористи залишили місто лише у ніч на 5 липня, передислокувавшись у Горлівку і Донецьк.

Відступ ворога дозволив українським військам увійти до міста, відновити законну владу та надати гуманітарну допомогу його мешканцям.


Технологія проведення інтегрованих уроків в процесі організації пізнавальної діяльності учнів



 https://docs.google.com/document/d/1kObozlCuIbeX-usLcFrVa693KnXf_ulGAbTwGpa36Po/edit?usp=sharing

пʼятниця, 9 квітня 2021 р.

До 10-х класів будуть зараховувати, як і торік, – Бабак

 

До 10-х класів будуть зараховувати, як і торік, – Бабак

Зараховувати учнів до старшої школи в 2021 році будуть так само, як і минулого року


До 10-х класів будуть зараховувати, як і торік, – Бабак

Зараховувати учнів до старшої школи в 2021 році будуть так само, як і минулого року.

Про це в коментарі сайту партії «Слуга народу» сказав голова парламентського Комітету з питань питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

За його словами, старша профільна школа є і буде в містах, містечках, селищах та інших населених пунктах.

«Норму про те, що якщо в населеному пункті мешкає менше 50 тисяч населення, то місцева влада не має права засновувати ліцей, скасують. Тож будь-яка громада може заснувати і утримувати ліцей», – зазначив Бабак.

Окрім того він повідомив, що ніде немає норми про те, що не всі діти зможуть закінчувати 10-11 класів.

«Йдеться про те, хто формуватиме мережу старшої профільної школи. Розрив між дітьми у селі та місті великий, і нам з цим треба щось робити. Треба дивитися, щоб були різні профілі – наприклад, щоб не було декількох гуманітарних ліцеїв поряд. Таким чином ми надаємо громадам більше відповідальності за реформою децентралізації», – зауважив голова профільного парламентського комітету.

10 квітня відбудеться пробне ЗНО

 

10 квітня відбудеться пробне ЗНО

В суботу в Україні, за виключенням трьох регіонів, відбудеться сесія пробного тестування

10 квітня відбудеться пробне ЗНО

В суботу 10 квітня в Україні, за виключенням трьох регіонів, відбудеться сесія пробного зовнішнього незалежного оцінювання.

Увага, через обмеження роботи громадського транспорту пробне ЗНО у Києві, Миколаївській та Чернігівській областях буде проведено 24 квітня.

Вхід учасників до пунктів тестування відбуватиметься за наявності: паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) та запрошення-перепустки.

Запрошення-перепустка розміщена в особистому кабінеті учасника пробного ЗНО на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Цього року, зважаючи на епідеміологічну ситуацію, учасники пробного тестування зможуть скласти лише один тест.

Водночас учасники матимуть можливість завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів і пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді у форми на спеціальному сервісі для визначення результатів.

Результати пробного ЗНО будуть оприлюднені на інформаційних сторінках учасників до 16 квітня.

ВажливоРезультати пробного ЗНО не буде зараховано як оцінки за державну підсумкову атестацію та не буде використано для участі в конкурсному відборі під час вступу до закладів вищої освіти

В Україні запустили кампанію про якість освіти в школах

 

В Україні запустили кампанію про якість освіти в школах

Метою кампанії є розповідь про те, як кожен учасник може допомогти школі стати кращою


В Україні запустили кампанію про якість освіти в школах

Державна служба якості освіти розпочала інформаційну кампанію про систему забезпечення якості освіти в українських школах.

Метою кампанії є інформування батьків, учнів, директорів шкіл, вчителів, а також громади про те, якою має бути якісна школа та як нова система забезпечення якості освіти і як кожен учасник освітнього процесу може допомогти школі стати кращою.

За словами голови Державної служби якості освіти Руслана Гурака, якісна школа є результатом спільних зусиль усіх учасників освітнього процесу.

«Інформаційною кампанією ми хочемо донести, що якісна школа є результатом спільних зусиль усіх учасників освітнього процесу — засновника, який забезпечує ресурсами, директора, який постійно вдосконалює якість освітньої діяльності школи, вчителів, які розвиваються, щоб надавати якісну освіту, мотивованих учнів та батьків, які беруть участь у розвиткові школи. Дослідження, яке ми провели, готуючи цю кампанію, показало, що, наприклад, директори не завжди розуміють свою роль у підвищенні якості освіти», – зазначає голова Державної служби якості освіти.

У межах кампанії створено інформаційний сайт та анімовані відеоролики про те, що таке якісна школа і система забезпечення якості освіти.

«На інформаційному ресурсі про якісну школу ми показуємо, як конкретно керівники шкіл, вчителі, батьки, громади можуть долучитись до розвитку закладу», – зазначає голова Державної служби якості освіти.

Він також повідомив, що забезпечення поліпшення якості освітньої діяльності може бути реалізоване через процедури самооцінювання або проходження інституційного аудиту – нової процедури зовнішнього оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти вивчають освітні та управлінські процеси.

Зокрема, на сайті, презентованому в рамках кампанії, розповідається про ці два процеси, інструменти, які використовуються, та який результат може отримати школа. Також батькам пропонується низка прикладів, як можна долучитися до покращення якості освіти у школі та допомогти директору розвивати школу

Урок мужності в шкільному краєзнавчому музеї



 


Урок мужності  в шкільному краєзнавчому музеї

Тема:  «За Україну, за її долю, за честь і волю»

Мета: вшанування мужності та героїзму захисників територіальної цілісності України і рідного краю, звитяг українського народу;

формування відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем; відповідальності за долю нашої держави;

виховання почуття патріотизму та гордості за свій народ, своїх земляків, які боролися і боряться за її незалежність.

Місце проведення – шкільний краєзнавчий музей

Обладнання: відеоматеріали про учасників Визвольних змагань, учасників УПА, «Небесної сотні», АТО, ООС, волонтерів,  дитячі малюнки.

Епіграф: «Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ - нацією, країна-державою!» М. Грушевський

Учень. Талалаївщино, мій краю,

Моя земля, мій дивосвіт…

Сьогодні Україна відзначає

Свободи й вольності своєї  30 літ.

Учениця. Будь-що нам плещуть недруги лукаві,

Нехай їм грець і Бог їм є суддя.

Моя країна в ореолі слави

Святкує пам'яті своєї вороття!

Учень. Благослови нас, Отче Всемогутній,

І, матінко святая, осіни.

Нам незалежність, щастя і добробут

На многії літа ще збережи.

Екскурсовод. Є в нашій історії імена й події, про які треба постійно пам’ятати, шукаючи в них не так фактів минулого, як джерела натхнення для сучасників. Однією з таких подій вважається Українська революція 1917-1921 років та боротьба за збереження державності.

22 січня 1918 року Українська Центральна Рада ІV Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, ні від кого не залежною державою. Збулися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. «Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу на благо і щастя всього її трудового народу».

Універсал закликав усіх патріотів України стати на захист добробуту і свободи свого народу від більшовиків та інших напасників. Серед цих патріотів були і наші земляки – учасники Визвольних змагань 2017 – 2021 років.

Екскурсовод.  Опанас Давиденко (загинув  у бою), Степан Жигаленко  з села Березівка (командир роти кулеметної сотні 1-го Чорноморського полку), Яким Опришко, Павло Ранський, Володимир Назаренко з села  Грицівка,  Кость Рибка з села Талалаївка, Михайло Василюха, Петро Лисенко з села Красний Колядин, Степан Рачок з села Лавіркового.

Екскурсовод. Семененко Григорій Петрович народився на хуторі Романів Талалаївської  волості (тепер с. Великі Бубни Роменського р-ну Сумської області). Козак 8-ї бригади, 3-ї Залізної дивізії  армії УНР, молодший писар інспекторського відділу цієї дивізії. Належав до козацького стану. У 1920 році вступив до Армії Директорії.  Подальша доля невідома.

Учень. Тобі, Україно, мій мужній народе,

Складаю я пісню святої свободи,

Усі мої сили і душу широку,

Життя я віддам до останнього кроку,

Аби ти щаслива була, Україно,

Моя Батьківщино!

Екскурсовод. Це був один з найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель – найблагородніший у світі ідеал, до якого прагне кожна нація.

Учениця. Україно, соборна державо,

 Сонценосна колиско моя,

 Ще не вмерла й не вмре твоя слава,

 Завойована в чесних боях!

Учень. Живи та міцній, Українська державо!

Вмирали у битвах мільйони бійців,

Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво

Й над Києвом стольним віки майорів!

Звучить стрілецька пісня «За  Україну»

Екскурсовод. Це пісня-гімн Української Повстанської Армії, яка була створена в жовтні 1942 року. Доля УПА - одна з найтрагічніших сторінок в історії народу України… Українська Повстанська Армія вела справедливу визвольну боротьбу проти військових армад двох найжорстокіших тиранічних режимів світу. Були страшні жертви…  

Екскурсовод. У роки  Другої світової війни в Роменському та Талалаївському районах діяв осередок ОУН(б). У 1944 році оформилася невелика боївка УПА, яку очолював  уродженець Роменського району Микола Цуб. Завданням загону було проведення збройних акцій проти установ та представників радянської влади, акцентуючи увагу на знищення виключно тих колгоспних активістів, що були відомі своєю жорстокістю стосовно місцевого населення. Останній бій повстанці прийняли біля хутора Широкий Яр. Тіло Миколи Цуба комуністи декілька днів не давали поховати. Таємно вночі місцеві жителі поховали Миколу Цуба на околиці лісу і поставили хрест. Тільки у 2013 році з ініціативи громадського об’єднання «Свобода» на місці захоронення було встановлено пам’ятник.

Учень. Вони вмирали як герої, а останніми їхніми словами були: «За тебе, Свята Україно!» Вони вмирали ще зовсім юними, навіть не ставши на весільний рушник. Своєю кров’ю вони зросили святу землю. Вони  вмирали, щоб Україна жила, воскресла, бо лиш там воскресають, де є могили.

Учениця. Коли ви вмирали,

вам дзвони не грали,

Ніхто не заплакав за вами.

Лиш в чистому полі ревіли гармати

І зорі вмивались сльозами.

Учень. Як вас хоронили у темну могилу,

Від крові земля червоніла,

Під хмарами круки стадами літали

І бурею битва гриміла.

Учениця На ваших могилах

хрести похилились,

Калина зігнулась додолу.

Спіть,  хлопці-соколи,

Ми гостримо зброю

і ждемо на поклик до бою.

Звучить пісня воїнів УПА «Між горами в лісі»

Учень. Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я»,

Красою правди у святім двобої

Понад Майданом сонця лик сіяє..

Є нація! Хай знають усі в світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

Учениця. Вставай, Україно! Вставай,

Виходь на дорогу свободи,

Де грає широкий Дунай,

Де ждуть європейські народи.

Учасник майдану. Листопад 2013 року… Київ… Майдан Незалежності… Ми, молодь та студентство, прийшли на Майдан, щоб мирно підтримати європейський курс України захистити євроінтеграційні прагнення українського народу, сприяти підписанню Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Та о 4-тій годині ранку 30 листопада розпочався штурм Майдану. Міліція та бійці «Беркуту» пішли на учасників мирної акції стіною.

Прогримів перший постріл, і пролилася кров. Брат пішов на брата. Війська, що мали нас охороняти, без жалю розстрілювали та калічили народ.

Екскурсовод. ПАМ'ЯТАЙМО!

Прохорський Василь Петрович. Народився у козацькій родині Прохорських  – вихідців з Прохорівської сотні Ніжинського полку. Закінчив Дмитрівську середню школу. Працював певний час в органах МВС України, після звільнення – в охоронній фірмі у Києві. Займався спортом, вів сторінку у соціальних мережах із гаслом «Рабів до раю не пускають». Прохорський Василь Петрович о 18.00 в районі Львівської барикади на вулиці  Інституцькій отримав кульове поранення в потилицю, від чого помер на місці.

Учениця. Герої наші не вмирають

І далі житимуть в раю.

Хто житиме за них, хай знають,

Як землю берегти свою.

Ескурсовод. За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності, отримав звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (21 листопада 2014 р., посмертно). 

Учениця виходить зі свічкою в руках

Мамо, не плач. Я повернусь весною.

У шибку пташинкою вдарюсь твою.

Прийду на світанні в садок із росою,

А  може, дощем на поріг упаду.

Звуть пісня  «Гей, пливе кача»

Учень. Коли, здавалось, вже була не сила

В бою пекельнім правду боронить –

Із неба сотня ангелів злетіла

До тих, хто йшов країну захистить.

Учениця. Вони в бою не  стали на коліна,

Не побоялись смерті та війни,

Бо понад все любили Україну

ЇЇ найкращі вірнії сини.

Екскурсовод.  Як кажуть, біда не приходить одна. Російські сепаратисти зазіхнули на територіальну цілісність України, посіяли ворожнечу між людьми.

Ми ніколи не могли подумати, що Росія порушить кордони суверенної України, нахабно відніме часточку нашої Батьківщини, анексує Крим. Та кожен, хто пристає до чужого, своїм там ніколи не стане й щасливим ніколи не буде.

Учень. Міста і села наші в різноквітті

Накрила димом пелена,

І небо падало над світом.

До матерів припали діти.

І тиша крикнула: «Війна!» .

Екскурсовод. 13 квітня 2014 року на сході України в Донецькій та Луганській областях розпочалась антитерористична операція. Протистояння переросло в повномасштабну війну з тисячами жертв і руйнуванням економіки України.

Учениця. А на моїй землі іде війна,

Стріляють танки і ревуть гармати.

Сповита горем, в чорному вбранні,

Сльозами вмилась не одна вже мати.

Найкращі з кращих падають від куль,

Грудьми своїми землю прикривають.

Екскурсовод. За офіційними даними, під час бойових дій в районі Дебальцевого у період з 15 січня до 18 лютого загинуло 110 військовослужбовців, 270 були поранені, 7 потрапили в полон та 18 зникли безвісти. За весь час оборони Дебальцевського напряму загинуло 136 та були поранені 331 військовослужбовців ЗСУ.

Екскурсовод. ПАМ'ЯТАЙМО!

Бахмач Володимир Іванович. Народився в селі Понори, закінчив Липівську середню школу Талалаївського району. У часи війни з вересня 2014-го - солдат 13-го батальйону «Чернігів – 1». 17 лютого 2015-го при виконанні службових обов'язків за 3 км від Луганського підірвався на міні. Вважався зниклим безвісти. Протягом тривалого часу тіло Володимира не могли ідентифікувати, тому поховали у Дніпропетровську на цвинтарі Воїнської слави як невідомого Героя. Упізнаний за експертизою ДНК. 27 червня 2015 року перепохований у селі Понори.

У пам’ять про Володимира Бахмача у вересні 2015 року на будівлі школи в селі Понори відкрита пам’ятна дошка.

Учениця виходить зі свічкою в руках

Голубко, не плач. Так судилося, ненько,

Що слово «бабуню» вже не буде твоїм.

Прийду і попрошуся в сон твій тихенько,

Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає,

I рана смертельна уже не болить.

 

Учень. Не зламати мужніх героїв.

Захистить нас надійне плече

Тих, хто нині в бою і для кого

Україна понад усе!

Екскурсовод. Він повернувся живим.

Борсук Богуслав Миколайович мобілізований до Збройних Сил України 1 серпня 2014 року. Боєць 169 ротно-тактичної групи навчального центру «Десна». Брав участь у військових діях під містом Дебальцеве. Разом зі своїми побратимами захищав підступи до міста, брав участь в розвідувальних операціях по виявленню ворога та виносив з поля бою поранених, переправляючи в санітарні частини. «Саме в такі моменти я зрозумів справжню ціну життя. Будь-яка хвилина могла стати останньою… Саме там зрозумів, яке це щастя просто жити» - згадує Богуслав.

Виступ матері учасника АТО. День за днем і ніч за нічкою минає –

Я сиджу у віконця й молитву читаю.

І знаю, усім серцем знаю,

що синочок живий, не вмирає

І ворога проклятого на землю рідну не пускає!

Учениця. ( Ідуть кадри з фільму «Кіборги»)

Вони постали каменем, мов неприступна скеля,

На них залізом плавленим валились сотні тонн,

Та їх кістки не тріснули — не витримала стеля,

Та дух їх не зламався — не витримав бетон!

Екскурсовод. Жорстокості ворогів протистоять мужність і героїзм наших українських воїнів. Бої за Донецький аеропорт тривали з вересня 2014 року до 22 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших у війні на сході України. Бої розгорнулися між українськими військами і бійцями добровольчих формувань з одного боку та силами проросійських збройних угруповань і окупаційних військ з іншого за контроль над Донецьким міжнародним аеропортом.

Учень. Кров’ю кипить скарлючений бетон,

по злітній смузі рикошетні петлі.

Мов горда Січ, стоїть аеродром –

твердиня волі у самому пеклі.

Екскурсовод. Проросійські сили здійснювали систематичні штурми терміналів, займаючи нові позиції, втрачаючи їх та знову готуючи штурми. 20 січня 2015 року був  підірваний новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилися, ховаючи під собою українських захисників. 22 січня 2015 року вцілілі захисники вийшли з терміналу, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапили до полону. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні.

Екскурсовод. Він повернувся живим.

Донець Микола Іванович проходив службу в Збройних Силах України з липня 2014 по січень 2015 року, десантник 81 бригади, 90 штурмовий батальйону. 

Микола Іванович згадує: «Бойовики не припиняли спроб захопити аеропорт у Донецьку. У наступі противник використовував всю свою вогневу міць. Термінали аеропорту, де ми тримали оборону, обстрілювали прямою наводкою з гармат і танків. Вогонь вівся з дахів багатоповерхівок, де були мирні жителі. Поранених було багато, загиблих також. Ми вже не мали ні води, ні їжі, ні боєприпасів. Єдине, що в мене залишилось в пам’яті, – це запах крові. Такий гнильний і солодкуватий запах крові. Було важко. Але сил додавала думка про рідний дім, де  мене чекали дві донечки».

 Донька учасника АТО. Він із тими, хто іде у бій,

Знає, як чекає вся родина.

Тато повернеться назавжди,

Й ворога здолає Україна.

Звучить пісня у виконанні С. Тарабарової «Повертайся живим»

Екскурсовод. ПАМЯТАЙМО!

Кунденко Володимир Іванович народився 26 липня 1980 року в селі Красний Колядин Талалаївського району. Призваний до Збройних сил України у березні 2014 року. Сержант, командир танка 2-го батальйону 1-ї окремої танкової бригади. Загинув у районі аеропорту Донецька: російськими терористами було підбито танк Володимира, який їхав у колоні. Більше тижня до танка не могли підійти, щоб вивезти останки. Похований 31 жовтня 2014 року в селі Харкове Талалаївського району. За особисту мужність і героїзм, виявлені під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час російсько-української війни, відзначений – нагороджений орденом « За мужність» ІІІ ступеня  ( посмертно), нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту» (посмертно).

Учениця виходить зі свічкою в руках.

Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває,

Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочко, вибач за чорну хустину,

За те, що віднині будеш сама.

Тебе я любив. I любив Україну.

Вона, як і ти, була в мене одна.

Читець. Я дивлюсь на світлини бійців,

 Щирі посмішки, втомлені очі,

 Сиві скроні та безліч рубців…

 А мій розум сприйняти не хоче:

 Це не сон, не синдром маячні,

 Ця війна не в далекій країні,

 Не в Іраку чи десь там, в Чечні,

 А в вишневій моїй Україні.

 Саме зараз її вояки

 Схід країни від зла захищають,

 Б’ються на смерть мої земляки,

 Кров’ю землю святу поливають.

 Щоб країна ввійшла в майбуття

 Вільна, сильна, без чвар та війни.

 Віддають найцінніше – життя

 України найкращі сини!

 

Екскурсовод. Зараз там, на війні, захищають цілісність та незалежність України й жителі Талалаївщини: Корчаковська Олена (медсестра військового госпіталю в м. Покровськ Донецької області, рятує життя бійців з 2015 року) та 13 захисників-воїнів.

Демонстрація відеоролика про ООС

Звучить  пісня «Волонтер» Бориса Севастьянова

Екскурсовод. Волонтери із перших днів антитерористичної операції, інколи навіть ризикуючи власним життя, допомагають забезпечувати нашу армію всім необхідним: захисним спорядженням, ліками, теплим одягом, продуктами харчування.

Наші волонтери: Галаган Ніна, Смалько Олександр, Позняковська Світлана, Шульга Леся, Смалько Катерина, Химуля Володимир, Шагунов Юрій, Позняковський Сергій.

У 2016 році з ініціативи учасника АТО Богуслава Борсука створена Талалаївська громадська організація учасників АТО, яка нараховує 120  воїнів-ветеранів.

Функції, які виконує громадська організація: підтримка родин загиблих воїнів, надання безкоштовних послуг юриста, перукаря, масажиста воїнам-ветеранам, відкриття спортивної зали,  пам’ятника загиблим воїнам- атовцям.

Учениця. Ми вірим в майбутнє твоє, Україно,

 Говорять сьогодні дорослі й малі.

Бо ти в нас найкраща, бо ти в нас єдина,

Вклоняємось низько тобі до землі.

Учень. Цінуй кожен день, кожен крок України,

Цінуй, як цінуєш ти власне життя,

 Цінуй те, що ти є «Укроп» України,

Цінуй те, що маєш, ніж те, що нема.

Учень.  Ми всі молимося за долю нашої неньки-України – від малого й до старого – і просимо Господа і Пресвяту Богородицю захистити нас, нашу єдину Україну. Ми вдячні тим, хто відстоює право бути гордою, незалежною європейською державою, хто захищає нас із вами.

Виходить дівчина в образі Матері-України.

В минулому моєму стільки сили,

а нині - смуток і печаль одна,

Я - мати, я під серцем вас носила,

життя ж дала для щастя і добра.

Учениця. «Забути кров святу не маєм права! –                         

 Лишила слід безсмертний і терпкий…                                        

 Героям України – Слава! Слава! Слава!!!                                           

 І наша пам’ять – на усі віки!»       

Література

1.                Гостра О. Пам ять воїнів УНР // Трибуна хлібороба. – 2019 – 29 січня

2.                Іванущенко Г. Діяльність ОУН на Сумщині. Державний історико – культурний заповідник «Посулля».

3.                Токаренко О.  Вони захищали Батьківщину// Трибуна хлібороба.-2016 – 27 жовтня