середа, 4 грудня 2019 р.

Різниця знань учнів сільських і міських шкіл є суттєво

Різниця знань учнів сільських і міських шкіл є суттєвою

Різниця знань учнів сільських і міських шкіл є суттєво

Міністр освіти і науки Ганна Новосад зазначає, що дебютна участь України у міжнародному дослідженні PISA, метою якого є вивчення рівня оволодіння читацькою, математичною та природничо-науковою компетенціями у 15-річних підлітків, засвідчила суттєву різницю у досягненнях учнів залежно від типу місцевості.
Про це вона повідомила, коментуючи результати дослідження, що були оприлюднені 03 грудня.
«Суттєва різниця в досягненнях залежно від типу місцевості. У великих містах середній бал складає 499,4, що суттєво відрізняється від середнього бала учнів, які проживають у містах – 479,9. Істотно від усіх відрізняються середні бали учнів, які проживають у селах, хуторах й сільській місцевості. Середній бал у таких учнів складає 420,6. Це становить різницю із великими містами більше, ніж у 2,5 роки навчання. 2,5 роки!!!», - зазначила міністр.
Також результати дослідження показали, що хлопці читають значно менше, ніж дівчата.
«В Україні середня успішність у читанні серед хлопців є нижчою (450,1 бала), ніж серед дівчат (483,6 бала). В Україні розрив (33,5 бала) більший, ніж у середньому по країнах ОЕСР (30,1 бала). Це розрив у більш, як один рік навчання», - повідомила Ганна Новосад.
Ви, теж так думаєте ? Хто в селі лишився ? Зараз не села, а хутори !!!!!! Хто винен ???????

Пробне ЗНО-2020: стали відомі дати реєстрації та іспитів

Пробне ЗНО 2020 реєстрація – дати реєстрації та іспитів

Пробне ЗНО-2020: стали відомі дати реєстрації та іспитів

У 2020 році пробне ЗНО відбуватиметься в кінці березня. Реєстрація для участі в тесті триватиме від 3 до 24 січня.
Відповідний наказ підписав виконувач обов'язків директора українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко, повідомляє сайт УЦОЯО.
Кількість випускників шкіл та інших здобувачів освіти, які провалюють ЗНО з української мови – зростає з року в рік. Зокрема, у 2014 році таких було лише ледь більше за 9%, а от у 2019 – вже 16%.
Сам тест з української мови та літератури вступники матимуть можливість скласти 21 березня. Іспит з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії та іноземної мови (на вибір англійської, іспанської, німецької та французької) відбудеться 28 березня.
Пробний тест не є обов’язковим для абітурієнтів, до того ж платним. 
Вартість тестування планують оголосити до 11 грудня. Інформація з’явиться на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти

Для чого складати пробне ЗНО?

"Репетиція" іспиту проводиться з метою ознайомлення всіх охочих зі структурою тесту та процедурою складання загалом. Зокрема, учасники матимуть можливість:
  • пройти пробний тест, попрактикуватись в заповненні бланків відповідей;
  • отримати правильні відповіді до завдань пробного тестування, що будуть розміщені на сайті Українського центру оцінювання якості освіти після тесту у визначений час;
  • психологічно налаштуватися на проходження зовнішнього незалежного оцінювання;
  • навчитися ефективно розподіляти час;
  • оцінити свій рівень навчальних досягнень.

ЗНО для вчителів: у Міносвіти розповіли, скільки балів треба набрати, щоб мати вищу зарплату

ЗНО для вчителів: у Міносвіти розповіли, скільки балів треба набрати, щоб мати вищу зарплату

Сертифікація пройшла успішно для більшості учасників

Міністерство освіти України встановило поріг для визначення результатів сертифікації вчителів. На тестах було 100 завдань.
В міністерстві раніше вже оголосили, що 82% вчителів подолали поріг, а тепер пояснили структуру тесту, пише Освіта.UA.
Приємно відзначити, що учасники сертифікації, попри певний острах щодо нової процедури, змогли гідно показати свої практичні уміння у використанні сучасних підходів та технологій навчання,
– ділився враженнями голова Державної служби якості освіти.

Учасники, які набрали 50 тестових балів за результатами незалежного тестування та 72 бали з вивчення практичного досвіду, змогли успішно пройти сертифікацію педагогічних працівників.

Для чого вчителі проходили ЗНО?

  • програма тестування вчителів запроваджена вперше цього року;
  • іспити покликані підвищити кваліфікацію вчителів;
  • у разі успішного проходження, вчитель отримає до зарплати надбавку в розмірі 20%;
  • тести є добровільними.

Канікули в Україні 2019 – 2020: коли відпочиватимуть школярі

Канікули в Україні 2019 – 2020: коли відпочиватимуть школярі

Канікули 2019 – 2020 Україна – шкільні канікули та вихідні

Осінні канікули: 28 жовтня – 3 листопада включно.
Зимові канікули: 23 грудня – 7 січня включно.
Весняні канікули: 23 березня – 29 березня включно.
Літні канікули: 1 червня – 31 серпня включно.


Якщо навчальні заклади дотримаються рекомендацій Міносвіти, то школярі підуть відпочивати уже у понеділок 23 грудня. Проте остаточне рішення про графік та тривалість канікул за керівництвом навчального за

Додаткові вихідні для школярів у 2019-2020
Окрім канікул, учні також матимуть декілька поодиноких додаткових вихідних. Вони збігаються із офіційними державними святами:
14 жовтня (понеділок) – День захисника України;
25 грудня (середа) – католицьке Різдво (припадає на зимові канікули);
8 березня (неділя) – Міжнародний жіночий день (найімовірніше, що додатковим вихідним днем буде понеділок 9 березня);
19 та 20 квітня (неділя та понеділок) – Світле Христове воскресіння, Великдень;
1 травня (п’ятниця) – День праці;
9 травня (субота) – День Перемоги (скоріше за все, вихідним днем буде понеділок 11 травня).кладу. 

Коли школярі можуть мати вимушені вихідні?
За низької температури повітря надворі – мінус 25 градусів для початкової школи; мінус 28 градусів – для середньої школи; мінус 30 градусів – для учнів 10 та 11 класів.

Якщо температура повітря в навчальних приміщеннях нижче +18 градусів – проводити заняття заборонено.

Під час масової захворюваності школярів: карантин може бути оголошено в окремій школі, окремому районі, місті або області за перевищення епідемічного порогу захворюваності в 25% від загальної кількості учнів.


Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії 2019-2020 навчальний рік


­Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
імені К. Д. Ушинського

Завдання
 ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
2019-2020 навчальний рік
8 клас
1.              Колонії європейських держав, які були створені в ХVІ ст. за океаном, відрізнялися від колоній, які були засновані греками на узбережжі Середземного та Чорного морів у ІV–ІІІ ст. до н.е. У чому різниця між ними? Як змінився зміст поняття „колонія” за цей період?  Кількістьбалів – 15.
2.              Прочитайте історичнеджерело і запишітьвичерпнівідповіді на поставленізапитання. «…Коли Ярослав ОсмомислпокохавкрасунюНастасюізбоярського роду Чагровичів, то бояризмусилийогоповернутися до законноїдружини Ольги Довгорукої. Вони прилюдно спалили Настасю на вогнищі, а боярськийрідЧагровичівзнищили. На пам’ять про Настасюзалишиласяназва села Насташине (Галицький район), яке за легендою князь їйподарував, а про … рідЧагровичів – село Чагрів (Рогатинськийрайон)…»
1. Визначтехронологічнімежі (роки) періоду, котрийописується в уривку. Пояснітьсвоїміркування. 2. Опираючись на знанняісторіїУкраїни, опишіть причини могутностігалицького боярства. 3. Які події у це десятиліття відбувались на Чернігівщині? Чи могло подібне відбутися на Чернігівських землях? Чому ви так вважаєте?Кількість балів – 20.
3.              Чому один із періодів розвитку людства отримав назву «Новий час»? Поміркуйте, які риси відрізняли його від доби Середньовіччя.Кількість балів – 10
Кількість балів – 15.
4.              На власний розсуд назвіть 10 найбільш визначних подій світової історії та їх дати (від давнини до 5 ст.). Поясніть свій вибір і вкажіть (за необхідності), які події відбувалися на території України водночас із цими подіями  у світі. Кількість балів – 20.
5.              Уявіть, що редактор енциклопедичного словника „Козацькадоба” запропонував Вам написатистаттю „Петро Конашевич-Сагайдачний”до цього словника. Складітьрозширений план цієїстатті. Зазначте, якимиджерелами Ви могли бискористатися. Кількістьбалів – 10.
6.              Запишітьпоняття і терміни у відповідний сектор таблиці і дайте їмвизначення:
Політичнаісторія
Економічнаісторія
Військоваісторія
Історіярелігій
Історіякультури





1)Гість; 2) Гугеноти; 3) Дуумвірат; 4) Засіка; 5) Саги; 6) Скит; 7) Дим; 8) Забрало;
9) Ізборник; 10) Едикт.  Кількістьбалів – 20.



Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
імені К.Д. Ушинського

Завдання
етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
2019–2020 навчальний рік
9       клас

1. Англійський історик Норман Дейвіс у своїй великій роботі «Європа: Історія» (Київ, 2000) відводить особливе місце епосі Відродження в історії людства. На його думку, «Ренесанс – це духовна сила, що розбила шкарлупу середньовічної цивілізації». Чи поділяєте Ви думку британського вченого? Відповідь обґрунтуйте.
Кількість балів – 18.

2. До різниці дат утворення Запорізької Січі на о. Хортиця та початком Реформації в Європі додати рік Хотинської битви та відрахувати століттялітопису, в якому вперше зазначено назву «Україна». Дата, яку ви одержали маєвеликезначення в історіїУкраїни. Розкажіть про знаковуподію, яка відбулася в цейрік (подія, їїзміст та історичнезначення).Кількість балів – 12.

3. Поясніть походження і сучасне тлумачення крилатих історичних висловлювань: «Сподівайтеся на Бога, але порох тримайте сухим!»;  «Світ ловив мене та не спіймав»; «Народ завжди має право протестувати проти гніту»; «Іду на Ви»; «Прийшов, побачив, переміг». Кількість балів – 15.

4. Дайте поширенівідповіді(2-3 речення) на кожне запитання.
1. Кому поклонялисядавніскіфи? 2. Який римський імператор був актором? 3. Хто був головним редактором першої в Європі енциклопедії? 4. Яка давня назва річки Дніпро? 5. Як називали лицарів в Іспанії? 6. Справжнє ім’я Роксолани? 7. Який ювілей відзначала «Повість врем’яних літ» у 2013 р.? 8. В якому році вперше був виданий «Кобзар» Т. Шевченка? 9. Яка назва першого українського підручника з історії? 10. Хто засновники Києво-Печерської лаври?  Кількість балів – 20.

5. Про кого йдеться в документі?  Які причини появи даного документа, уривок з якого наведений? Як життя і діяльність цієї людини пов’язана з Чернігівщиною? Вказати 5 найважливіших фактів із біографії цієї історичної постаті.
«Хоча і не належить до вказаного товариства але знаходився в дружніх зв’язках з багатьма його учасниками..Вміщені їм твори… мали поширювати в малоросійському народу думки про його відділення від імперії. – Помістити в Олексіївський равелін на чотири місяці, а потім відправити на службу в Вологду.»
Кількість балів – 20.

7.     У 2019 році виповнюється 250 років з дня народження І.П.Котляревського. В 2019 році також виконується  200 років події пов’язаною з його творчістю. Назвітьцюподію і охарактеризуйте творчістьІ.П.Котляревського в історичному контексті. Яку роль в історії України відіграла ця особистість? Кількість балів – 1


Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
імені К. Д. Ушинського

Завдання
 ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
2019-2020 навчальний рік
10 клас
1. Напишіть есе на тему «Велика війна» 1914–1918 років: збіг обставин чи вияв кризи європейської цивілізації?». 15 балів.
2. Складіть тези доповіді «Державне будівництво Української Центральної Ради: здобутки і прорахунки». 20 балів.
3. Розгляньте і заповніть таблицю. Із поданого нижче переліку доберіть до кожного поняття одне близьке або тотожне за значенням та одне із протилежним. Поясніть принцип компонування кожної трійки.
Заданепоняття
Поняття, якеблизькеабототожне за значенням
Поняття
ізпротилежнимзначенням
абсолютизм
абат
інвазія
возз’єднання
Архімандрит, демократія, індивідуалізм, комуна, конкістадор, прочанин, самодержавство, туземець, інтеграція, канон, окупація, полеміка, резервація, реконкіста, сепаратизм, слобода.
Правильне заповнення кожного рядка таблиці – 2 бали. Пояснення принципу компонування кожної трійки – до 2 балів. РАЗОМ – 16 балів.
4. В 2019 році виповнюється 360 років з часу Конотопської битви, в якій українське військо здобуло перемогу над російським. Яке значення ця битва мала для історії 17 століття? 15 балів.
5. Розв’яжіть історичне рівняння за схемою (1 – 2) + 3 +4 = ? 
Початок  Великої французької революції (1) - початок революції в Англії (2) + рік, коли І.Мазепу було обрано гетьманом України (3) та століття коли побачив світ літопис «Повість временних літ» (4). Дата, яку ви одержали, має велике значення в європейській та українській історії. Розкажіть про знакову подію, яка відбулася в цей рік (подія, її зміст та історичне значення). 16 балів.
6. Порівняйте розвиток України у складі Російської імперії та України у складі Австро-Угорської імперії у другій половині 19 століття лише за трьома критеріями, обраними Вами самостійно. 18 балів.

Соціально-економічний розвиток
Політичний розвиток
Культурний розвиток
Україна у складі Російської імперії та Австро-Угорської імперії
1
2
3
1
2
3
1
2
3

Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
імені К. Д. Ушинського

Завдання
 ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії
2019-2020 навчальний рік
11 клас

1. Поясніть, чому впродовж ХІХ ст. відбулася еволюція європейського соціалістичного руху від радикальних до поміркованих форм і легальної парламентської діяльності. 15 балів.

2. В Україні продовжують відзначати століття від початку бурхливих подій 1917–1921 рр. Цей період історики означають поняттями «національна революція», «українські національно-визвольні змагання», «українська національно-демократична революція», «Українська революція». Поясніть коректність уживання кожного поняття. Як Ви вважаєте, яке із них є найбільш прийнятним? 20 балів.

3. Установіть відповідності між поняттями та країнами, де ті поняття виникли чи стосовно яких вживаються в контексті історичних подій. Заповнітьтаблицю. Пояснітьзначення кожного поняття, щостосуєтьсярелігійногожиття.
Країна
Поняття
Німеччина

СРСР

Індія

1. Атеїзм. 2. Гутаб. 3. Сятьяграха. 4. Коренізація. 5. Раджа. 6. Мінезингер. 7. Буддизм. 8. Магдебурзьке право. 9. Культуркампф. 10. «Червонийтерор». 11. Вермахт. 12. Варна.17балів.

4. Написати есе на тему «Зумовлені Першою світовою війною наукові та технічні винаходи, які змінили життя людства». 15 балів.

5. Відомо, що навіть найзагальніші події світової історії здатні впливати на повсякдення «маленької» людини у вузькому просторі її проживання. Опишіть причинно-наслідкові зв’язки і взаємозалежності між моральними наслідками Другої світової війни, формуванням біполярного світу, розгортанням «холодної війни» та соціально-економічним становищем українців у період повоєнної відбудови. 20 балів.

6. Напишіть план в тезах для виступу на учнівській конференції: «Відлига: зміни в суспільно-політичних настроях населенняУкраїни». 13 балів.







вівторок, 3 грудня 2019 р.

Сьогодні - день народження Григорія Сковороди





Григорій Сковорода: Цікаві факти з життя філософа



У 1750 році Григорій Сковорода виїхав за кордон, бажаючи поглибити освіту в європейських університетах. Спочатку він жив у Будапешті (Угорщина), звідти він їздив до Відня (Австрія), Братіслави (Словаччина). Є дані, що певний час він навчався в університеті міста Галле (Португалія). Жодних проблем зі спілкуванням у Сковороди не було, він вільно володів багатьма мовами: німецькою, латинською (на той час – мова науки та міжнаціонального спілкування Європи), розумів грецьку та давньоєврейську. Загалом за кордоном Сковорода пробув 5 років.
За життя Сковороди був дуже відомою в Україні людиною, його погляди обговорювалися у вчених колах, про нього писали в листах представники тогочасної еліти. В той же час його вірші-псальми співали на ярмарках лірники. Жодного твору Григорія Савича не було надруковано за життя, але майже в кожному інтелігентному домі були рукописні копії. Сковорода був одним з останніх представників згасаючої епохи бароко з її академіями, мандрівними спудеями,  рукописними книгами, латиною і церковно-слов’янською мовою.
Григорій Савич Сковорода володів даром передчуття. Те, що він передбачив власну смерть, відомо багатьом, проте в історії залишився ще один неймовірний випадок. У 1770 році філософ три місяці жив у Києві у свого родича Іустина – начальника Китаївської пустині. Раптом під час прогулянки Подолом Сковорода відчув сильний трупний сморід. Наступного ж дня він всупереч проханням покинув Київ. Через два тижні в Києві почався мор і місто було зачинене.
Проїжджаючий панок помітив на шляху мандрівного філософа Григорія Сковороду і зупинив фаетон.
- Боже мій, - вигукнув він, - ви витратили півжиття заради науки! І для чого? Щоб хтось міг про вас сказати: "О, це дуже розумна людина!"
- Але ви витратили удвоє більше часу, - відповів філософ, - і все заради того, щоб люди говорили: "Ох, який же він дурень!"
Сковорода йшов шляхом поблизу Харкова, сів відпочити, аж раптом показався розкішний екіпаж генерал-губернатора. Вершник-ад'ютант швидко під’їхав до Григорія Савича і гукнув:
- Пан генерал-губернатор запрошує вас до карети!
- Передайте губернатору, що я не знайомий з ним, - відповів філософ і продовжив грати на флейті.
Ад'ютант потоптався, не знаючи, що казати, і від’їхав. Та за хвилину повернувся:
- Вас запрошує Євдоким Олексійович Щербинін.
- А-а-а, - добродушно кивнув Сковорода, встаючи. – Чув я про нього. Кажуть, добра людина і гарний музика.
Максим Ковалинський, улюблений учень Григорія Савича, у Швейцарії познайомився і заприятелював з філософом Даниїлом Майнгардом. Він був всім схожий на Сковороду: поглядами, поведінкою, навіть рисами обличчя. Повернувшись до України, Ковалинський розповів учителеві про цю зустріч. Сковорода заочно вподобав Майнгарда і відтоді почав підписувати свої листи подвійним іменем: "Григорій вар (у перекладі з давньоєврейської – син) Сава Сковорода, Даниїл Майнгард".
Катерина ІІ багато чула про Сковороду і забажала особисто побачити відомого філософа. Коли той прибув до палацу, його завели до прийомної зали. Ось з’являється цариця, всі присутні низько-низько вклонилися їй. Один Сковорода стоїть рівно.
- Чому ти не вклоняєшся мені, - запитала його Катерина ІІ.
Філософ спокійно відповів:
- Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся?!
Коли у 1805 році в Харкові було засновано університет, перший вищий навчальний заклад нового часу в Україні і другий після Києво-Могилянської академії (перетвореної у кінці ХVІІІ-го  століття в семінарію), то гроші на його заснування (618 тис. карбованців – фантастична на той час сума) зібрали і передали українські поміщики Слобожанщини з ініціативи В.Каразіна. Цікаво, що більшість з них були учнями або знайомими Григорія Савича Сковороди.



Перше SMS - повідомлення


Перше повідомлення у світі було дуже лаконічним - фото 1

ПЕРШЕ SMS-ПОВІДОМЛЕННЯ

       У Великій Британії 3 грудня 1992 року інженер-випробовувач Ніл Папворт з компанії Sema надіслав з комп'ютера перше у світі SMS-повідомлення, яке отримав на телефон директор компанії Vodafone Річард Джарвіс.
          Відомо, що тоді 22-річний Ніл саме працював розробником у відомій компанії Vodafone. І у першому у світі повідомленні він написав всього два слова "Щасливого Різдва". А от одержувачем став його шеф, який саме відпочивав на різдвяній вечірці, щоправда, він не відписав, але точно був дуже задоволений. До слова, тодішні мобільні були розраховані лише на отримання повідомлень, а текст Ніл Папуорт набирав на ПК.




Навчання з підвищення кваліфікації



60-годинне навчання з підвищення кваліфікації відповідно до Концепції  "Нова українська школа " за модулями:
  • статегічні тенденції розвитаку українського суспільства через призму освіти;
  • державно-громадське управління закладом загальної середньої освіти в умовах реформування галузі освіти в Україні.







субота, 2 листопада 2019 р.

Тести " Початок Української революції"



Картинки по запросу українська революція

Тема 2. Урок 4. Початок Української революції

Початковий рівень
1. Позначте варіант, у якому названо характер Української революції:
А) Демократичний                             В) Буржуазний
Б) Національно-демократичний       Г) Буржуазно-демократичний

2. Коли цар Микола ІІ зрікся влади:
А) 15(2) березня 1917р.                    В) 8 березня (23 лютого) 1917р.
Б) 15(2) вересня 1917 р.                   Г) 8 березня (23 лютого) 1918р.

3. Позначте назву органу влади в Україні , який був створений 4 березня 1917р.:
А) Тимчасовий уряд                        В) Генеральний секретаріат
Б) Центральна Рада                          Г) Військовий генеральний комітет

4. Позначте прізвище українського політичного діяча, який став головою УЦР:
А) М.Грушевський                          В) Д.Дорошенко
Б) В.Винниченко                             Г) Д.Антонович   

5. Позначте прізвище діяча, який очолив Тимчасовий уряд в 1917р.:
А) Князь Г.Львов                             В) С.Єфремов
Б) М.Грушевський                           Г) С.Петлюра

6. Який термін відповідає визначенню: «Союзна держава,яка складається з державних утворень, що мають певну юридичну і політичну самостійність – це …»?
А) Співдружність                             В) Федерація
Б) Автономія                                    Г) Конфедерація    

Середній рівень
7. Дайте визначення термінам:
Мітинг - _______________________________________________________
Опозиція - ______________________________________________________

8. Дайте визначення термінам:
Політична боротьба - ____________________________________________
Національно-територіальна автономія - _____________________________

Достатній рівень
9. Встановіть відповідність історичних осіб до партій та громадських організацій, до  яких вони належали:
А) М.Чхеїдзе                        1) УПСФ
Б) В.Винниченко                  2) РСДРП(м)
В) П.Христюк                       3) УСДРП
Г) Д.Дорошенко                   4) УПСР

10. Визначте хронологічну послідовність історичних подій:
А) Заснування УЦР
Б) Утворення Тимчасового уряду
В) Зречення царя Миколи ІІ
Г) Проведення Українського Національного Конгресу

Високий рівень
11. Поясніть, чому М.Грушевський виступав проти надання національно-визвольному рухові поміркованого, культурницького характеру?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
12. Які різні політичні партії бачили майбутнє України після 1917р.? Який шлях обрали б ви?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Тема 2. Урок 5. І та  ІІ Універсали Центральної Ради

Початковий рівень
1. Яка подія відбулася перед початком І селянського з’їзду?
А) Початок ІІ військового з’їзду                 
Б) Проголошення І Універсалу
В) Поїздка делегації Центральної Ради до Петрограда
Г) Утворення Генерального секретаріату

2. Позначте дату утворення Українського військового клубу імені гетьмана П.Полуботка
А) Березень 1916р.                       В) Грудень 1916р.
Б) Березень 1917р.                       Г) Грудень 1917р.

3. Першою українізованою військовою частиною був:
А) Військового клубу ім. гетьмана П.Полуботка
Б) Полк ім..Б.Хмельницького
В) Перший український корпус
Г) Вільне українське козацтво

4. І Універсал УЦР було проголошено:
А) 10 червня 1917р.                    В) 7 листопада 1917р.
Б) 29 червня 1917р.                     Г) 3 липня 1917р.

5. ІІ Універсал Української Центральної Ради…
А) самовільно проголошував автономію України
Б) Бралося зобов’язання не проголошувати автономного устрою України до скликання Всеросійських Установчих зборів
В) Питання про автономію України взагалі не ставилося
Г) УЦР поповнювалася представниками національних меншин

6. Який термін відповідає визначенню: «Урочистий документ, політичне звернення керівництва держави , яке носило програмний характер – це…»?
А) Універсал                                 В) Указ
Б) Маніфест                                   Г) Закон

Середній рівень
7. Дайте визначення термінам:
Маніфест - _____________________________________________________
Анексія - _______________________________________________________
8. Дайте визначення термінам:
Радикалізм - ____________________________________________________
Контрибуція - __________________________________________________

Достатній рівень
9. Визначте, хто з названих членів Генерального секретаріату очолював відповідні напрямки роботи:
А) Б.Мартос             1)Генеральний писар
Б) І.Стешенко          2) Секретар продовольчих справ
В)П.Христюк           3) Секретар народної освіти
Г) М.Стасюк            4) Секретар земельних справ

10. Визначте  хронологічну послідовність історичних подій:
А)Утворення Генерального секретаріату
Б) ІІ військовий з’їзд рад
В) І селянський з’їзд
Г) І Універсал Центральної Ради

Високий рівень
11. Яким було ставлення Центральної Ради до створення регулярної армії: позитивне чи негативне? Поясніть свою точку зору?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12. Поясніть причини різної реакції на проголошення І Універсалу з боку Тимчасового уряду і Центральної Ради?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Підсумковий урок по темі 2: «Україна в роки Першої світової війни. Початок Української революції»

Початковий рівень
1. Позначте варіант, у якому названо політичну силу, що перемогла в боротьбі за владу в Києві в листопаді 1917 р.:
А) УЦР                               В) Тимчасовий уряд
Б) Більшовики                   Г) Об’єднані сили більшовиків і УЦР

2. Позначте варіант, у якому названо головний позитивний результат Української революції:
А) Розв’язання аграрного питання
Б) Поліпшення соціально-економічного становища українського народу
В) Піднесення на якісно новий рівень національної свідомості українців
Г) Перемога українських демократичних сил

3. ІІ Універсал було проголошено:
А) 10 червня 1917 р.            В) 7 листопада 1917 р.
Б) 3 липня 1917 р.                Г) 12 грудня 1917 р.  

4. «Брусиловський  прорив» розпочався:
А) 4 червня 1916 р.               В) 5 грудня 1917 р.
Б) 19 квітня 1915 р               Г) 10 серпня 1914 р.

5. ІІ військовий з’їзд розпочав свою роботу:
А) 5 червня 1917 р.             В) 3 липня 1917 р.
Б) 5 грудня 1917 р.              Г) 12 грудня 1917 р.

6. Який термін відповідає визначенню: «Процес формування і діяльності органів державної влади та управління, спрямований на утвердження суверенітету, розбудови національної держави, розвиток економіки і культури, - це…»?
А) Державотворення          В) Революція
Б) Сепаратизм                     Г) Націоналізація

Середній рівень
7. Дайте визначення термінам:
Автономія - _____________________________________________________
Директива - _____________________________________________________

8. Дайте визначення термінам:
Ідеологія - ______________________________________________________
Концепція - _____________________________________________________

Достатній рівень
9. Встановіть відповідність між політичними діячами та партіями, до яких вони належали:
А) М.Грушевський,
В.Голубович,
О.Севрюк

1) Українська партія соціалістів-революціонерів
Б) В.Винниченко,
І.Мазепа,
С.Петлюра

2) Українська соціал-демократична робітнича партія
В) А.Ніковський,
Д.Дорошенко
С.Єфремов

3) Українська партія соціалістів федералістів
Г) Брати С.та В.Шемети
В.Липинський

4) Українська демократична хліборобська партія


5) українська народна партія

10. Визначте  хронологічну послідовність історичних подій:
А) Скликання І Всеукраїнського військового з’їзду
Б) Створення Української Центральної Ради
В) Організація полку ім.. Б.Хмельницького
Г) Проголошення І Універсалу

Високий рівень
11. Український історик Я.Грицак стверджує, що «…для українців революція почалася не в 1917 р., а в 1914 р.». Спробуйте аргументувати або спростувати це твердження.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12. Чи була Центральна Рада повноцінним крайовим органом влади в Україні? Поясніть свою думку.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________